Otyłość a płodność kobiety

informacje

Autor: Katarzyna Stelter

Data modyfikacji: 25.04.2012

Źródła:

http://www.ptmp.pl/png/png1z2_2008/pngzz12-12.pdf [dost. 22.09.2011, godz. 13:02]

dodano: 25.04.2012

Twoja waga ma wpływ na wiele sfer twojego życia, również na płodność.

Otyłość a płodność kobiety

Zarówno ta ekstremalnie wysoka jak i skrajnie niska może zaburzyć owulację - waga i kobieca płodność idą w parze. Wpływ masy ciała kobiety na jej płodność widoczny jest na każdym etapie: od momentu zajścia w ciążę, po problemy w czasie porodu i połogu. To kolejny ważny powód, by zadbać o piękną linię.

Otyłość

Zbyt duża masa ciała może rodzić problemy z płodnością kobiety, a nawet stać się przyczyną jej niepłodności. Mowa jednak nie o kilku zbytecznych kilogramach, ale o otyłości. Zgodnie z klasyfikacją BMI mówi się o niej, gdy wskaźnik BMI przekracza 30 kg/wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.
Nadmierna masa ciała u dorastających dziewcząt może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, rzadkiego miesiączkowania, cykli bezowulacyjnych i niepłodności w wieku dojrzałym. Natomiast otyłość w wieku reprodukcyjnym może stać się przyczyną obniżenia potencjału reprodukcyjnego u kobiet, które wcześniej miesiączkowały prawidłowo. Jednak otyłość kobiet nie oznacza jedynie zaburzeń w cyklu menstruacyjnym. To także większe ryzyko poronień i gorsze rezultaty leczenia niepłodności. Tymczasem okazuje się, że już 5-10 procentowy spadek masy ciała znacząco poprawia liczbę owulacji i ciąż.

Nadmierna waga a hormony

Otyłość kobiety wiąże się często z zaburzeniami hormonalnymi, które mają bezpośredni wpływ na jej płodność. Polegają one przede wszystkim na obniżonym wydzielaniu przez ciałko żółte FSH (hormonu folikulotropowy) i LH (hormonu luteinizującego) oraz progesteronu. Hormony te odgrywają zasadniczą rolę w cyklu owulacyjnym i są niezbędne do zainicjowania ciąży.
Otyłość u kobiet często wiąże się także z insulinoopornością i hiperinsulinemią. Uważa się, że są one integralną częścią zespołu policystycznych jajników (PCOS), szczególnie właśnie u kobiet otyłych. Zbyt duże stężenie insuliny w organizmie prowadzi do stymulacji jajników, które zaczynają wytwarzać androgeny - męskie hormony. Nie pozostaje to bez wpływu na całą gospodarkę hormonalną kobiety. Następuje nieprawidłowy wzrost pęcherzyków w jajnikach, co prowadzi do ich dysfunkcji i ostatecznie niepłodności.

Otyłość a trudności z in vitro

Niektórzy znawcy tematu są zdania, że BMI powyżej 30 może mieć także negatywny wpływ na wyniki technik wspomagania rozrodu. Ich zdaniem otyłość zmniejsza szanse na powodzenie zapłodnienia in vitro (IVF). Wzrost indeksu masy ciała odpowiada za słabszy wzrost pęcherzyków w trakcie stymulacji do IVF, zmniejszenie ilości implantacji,a tym samym obniżony wskaźnik ciąż i porodów.

Czas na dietę

Nie ulega wątpliwości, że leczenie otyłości przywraca prawidłowe cykle owulacyjne i ułatwia zajście w ciążę w sposób naturalny, dzięki czemu można uniknąć stosowania technik wspomaganego rozrodu. Jeśli jednak konieczne są te techniki, to obniżenie masy ciała pozwala efektywniej wykorzystać cykl (ograniczyć ilość zastosowanych leków, zmniejszyć trudności ultrasonograficzne w czasie stymulacji czy uzyskać więcej oocytów). Prawidłowa waga przed ciążą pozwala również uniknąć wielu poważnych powikłań, jak np. nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa. Zmniejsza również ilość wskazań do cięć cesarskich, które są konsekwencją u otyłych ciężarnych.

Polecane artykuły

Zobacz podobne artykuły: