Niedowaga w ciąży

informacje

Autor: Michalina Łubecka

Data modyfikacji: 11.05.2012

dodano: 11.05.2012

Jeśli kobieta z nieprawidłową wagą jest w ciąży warto, by pamiętała o tym, że odbić się to może na rozwoju i zdrowiu jej dziecka.

Niedowaga w ciąży

Niedowaga wpływa na zaburzenia przemiany materii. Często jej skutki widać również w gospodarce hormonalnej. Stąd właśnie nieregularne miesiączki. Jeśli w grę wchodzi duży niedobór tkanki tłuszczowej, następuje zanik produkcji hormonów przysadki mózgowej, które regulują funkcje jajników. Doprowadzić to może do stałego zatrzymania miesiączkowania. Niedowaga może zwiastować problemy z zajściem w ciążę.

Jeśli kobieta z nieprawidłową wagą spodziewa się dziecka warto, by pamiętała o tym, że odbić się to może na rozwoju i zdrowiu jej dziecka.

Czym grozi niedowaga w ciąży?

Ze zbyt małą liczbą kilogramów w czasie ciąży wiązać się mogą następujące problemy:
  • poronienie,
  • wcześniactwo,
  • niska masa urodzeniowa dziecka (poniżej 2500 g),
  • większa śmiertelność dzieci,
  • ryzyko wad wrodzonych u dzieci,
  • ryzyko wad neurologicznych u dzieci - opóźnienia rozwoju umysłowego, wady wzroku i słuchu, trudności w nauce.

Ryzyko wzrasta szczególnie, gdy niedowadze towarzyszy niedożywienie. O niedowadze mówi się, gdy współczynnik BMI mieści się w zakresie 17,5-18,5. Z niedożywieniem mamy do czynienia gdy współczynnik BMI znajduje się poniżej wartości 17,5.

Jak przytyć w ciąży?

W przypadku niedowagi lekarz zaleci przytyć nieco więcej niż zazwyczaj, czyli ok. 13-18 kg. Warto jednak pamiętać, że dieta nie powinna być bogata jedynie w kalorie czy tłuszcze, ale przede wszystkim w niezbędne ciężarnej składniki odżywcze, witaminy, minerały. Ich zapas zmniejszy ryzyko niedożywienia dziecka oraz wystąpienia wad rozwojowych, głównie układu nerwowego. Wybierz potrawy bogate w białko: chude mięso, drób, jajka, mleko i jego przetwory. Nienasycone kwasy tłuszczowe tak ważne dla ciebie i dziecka znajdziesz w tłustych rybach i tłuszczach roślinnych.

Polecane artykuły

Zobacz podobne artykuły: