Jak rośnie waga w ciąży?

informacje

Autor: Agnieszka Zimmermann

Data modyfikacji: 10.05.2012

dodano: 10.05.2012

Wzrost wagi ciała zależy od wielu indywidualnych czynników. Przyrost masy w ciąży należy kontrolować co tydzień.

Jak rośnie waga w ciąży?

Drobny spadek wagi na początek

W pierwszym trymestrze przeciętna waga kobiety powinna zwiększyć się o 1,5-2 kg. W kolejnych trymestrach waga ta będzie większa. Jednak może zdarzyć się i tak, że na początku ciąży kobieta straci kilka kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że początki macierzyństwa to okres nudności i wymiotów. Apetyt wówczas nie jest taki sam jak przed ciążą. Nie ma jednak powodów do zmartwień. W tym okresie maluszek waży ok. 10-14 g, a łożysko 50 g. Waga matki i dziecka jest więc prawidłowo skorelowana.

Dziecko rośnie

W czasie drugiego trymestru waga kobiety powinna zwiększyć się o 6-7 kg. Ten okres to czas stabilizacji. Mdłości powinny już być dawno zapomniane, a kobieta powinna poczuć się lepiej. Jej apetyt uległ poprawie. Wzrost wagi w tym okresie wiąże się z większymi potrzebami maluszka. Pod koniec drugiego trymestru bowiem potrzeby dziecka rosną. Waży już ono kilogram, a płyny owodniowe mają objętość 0,5 litra.

Pod koniec trzeciego trymestru waga kobiety nie powinna już się zwiększać. Na początku jednak można ona wzrosnąć o 4 kg. Przez całą ciążę waga nie powinna zwiększyć się o więcej niż 14 kg. Zależy to jednak od wagi kobiety sprzed ciąży - im była ona mniejsza, tym więcej kilogramów powinno się pojawić. Warto, aby krótko przed zajściem w ciążę zmierzyć swoje BMI. Pozwoli to na zorientowanie się, o ile kilogramów powinna wzrosnąć waga w ciąży.

Ile przytyć?

Jeśli przed ciążą BMI wynosi:

  • poniżej 19 (niedowaga) kobieta powinna przytyć 13-16 kg,
  • 19-26 (waga prawidłowa) kobieta powinna przytyć 11-13 kg,
  • 26-29 (nadwaga) kobieta powinna przytyć 10-11 kg,
  • powyżej 29 (nadwaga) kobieta powinna przytyć do 10 kg.

Warto pamiętać, że wszystkie podane wartości są poglądowe. Wzrost wagi ciała zależy od wielu indywidualnych czynników. W czasie ciąży kobieta powinna co tydzień kontrolować przyrost masy. Najlepiej jest prowadzić dzienniczek, aby zarówno kobieta, jak i lekarz mogli zaobserwować  zależności i zmiany w wadze ciężarnej. Istotne jest również, aby pomiaru w domu dokonywać zawsze na tej samej wadze i w podobnej porze dnia. Niepokojący może być obrzęk nóg czy spuchnięcie twarzy, a także tygodniowy wzrost masy ciała przekraczający kilogram. Zaobserwowanie tego typu zmian wymaga konsultacji z lekarzem.

Polecane artykuły

Zobacz podobne artykuły: