Dlaczego tyję w ciąży?

informacje

Autor: Agnieszka Zimmermann

Data modyfikacji: 10.05.2012

dodano: 10.05.2012

Kobieta, która dowiaduje się, że zostanie mamą, na pewno zastanawia się, ile kilogramów przybędzie jej w czasie ciąży. Ile znaczy zdrowo, ile - niebezpiecznie?

Dlaczego tyję w ciąży?

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że w ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Nieustająco przystosowuje się ono do nowego życia, które się w nim rozwija. Każdy kilogram ma więc swoje znaczenie i pojawia się w określonym celu.

Nieprawdą jest, że kobieta w czasie ciąży tyje w powszechnym tego słowa znaczeniu. Organizm kobiety w ciąży zmienia się dla dziecka. To właśnie dla nowego życia pewne organy i gruczoły kobiece zwiększają swoją objętość. Wystarczy wspomnieć tu choćby o piersiach czy macicy, które niemal od samego początku ciąży ulegają powiększeniu. Podobnie zwiększa się ilość krwi oraz płynów ustrojowych. Tkanka tłuszczowa, która gromadzi się na biodrach, udach czy pośladkach kobiety w ciąży ma zapewnić dziecku dodatkowy zapas energii. Nie należy również zapomnieć o łożysku, które przez całą ciążę będzie miało za zadanie utrzymywać dziecko przy życiu. Do ogólnej wagi należy również doliczyć objętość płynów owodniowych, które chronią maluszka przed urazami.

Gdzie skrywają się dodatkowe kilogramy?

  • dziecko - 3,5 kg,
  • łożysko - 0,7 kg,
  • płyn owodniowy - 0,9 kg,
  • macica - 1 kg,
  • piersi - 0,5 kg,
  • objętość krwi matki - 2 kg,
  • płyny komórkowe - 2 kg,
  • tkanka tłuszczowa - 3,5 kg.

Przyrost wagi ogółem: ok. 13,5 kg.

Ciąża nie jest czasem, w którym należy się odchudzać. To okres, w którym dodatkowy kilogram powinien być w pełni akceptowany. Warto wspomnieć, że w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka kobieta straci blisko 6 kg. Kolejne będą znikały w ciągu kolejnych miesięcy. Można je pożegnać szybciej, jeśli maluszek będzie karmiony piersią. Dawną sylwetkę można uzyskać szybko, jednak w sposób rozsądny i zaplanowany.

Polecane artykuły

Zobacz podobne artykuły: